Ronde van Poitou-Charentes

Klassementen

 RennersTeamsTijd
1Arnaud Démare
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ15h 33' 32''
2Sylvain Chavanel
TotalEnergies
TotalEnergies+54''
3Yoann Paillot
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+1' 00''
4Hugo Houle
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1' 08''
5Michael Gogl
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+1' 23''
6Gediminas Bagdonas
AG2R Citroën
AG2R Citroën+1' 40''
7Julien Antomarchi
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole+1' 43''
8Sergey Chernetsky
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1' 50''
9Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+1' 57''
10Julien Bernard
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+1' 57''
11Tanel Kangert
ASTANA PRO
ASTANA PRO+2' 01''
12Sergey Shilov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+2' 06''
13Stijn Vandenbergh
AG2R Citroën
AG2R Citroën+2' 13''
14Tsgabu Grmay
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+2' 14''
15Steven Lammertink
B&B Hotels p/b KTM
B&B Hotels p/b KTM+2' 18''
16Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+2' 22''
17Lilian Calmejane
TotalEnergies
TotalEnergies+2' 27''
18Ruben Guerreiro
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+2' 29''
19Evaldas Šiškevicius
Delko
Delko+2' 35''
20Nikolay Trusov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+2' 39''
21Hugo Hofstetter
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+2' 44''
22Aitor González
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+2' 49''
23Giovanni Carboni
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+3' 01''
24Dimitri Claeys
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+3' 02''
25Jérôme Cousin
TotalEnergies
TotalEnergies+3' 06''
26Luca Wackermann
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+3' 11''
27Alo Jakin
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+3' 16''
28Simone Velasco
Vini Zabù
Vini Zabù+3' 33''
29Laurens De Vreese
ASTANA PRO
ASTANA PRO+3' 34''
30Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+3' 37''
31Quentin Jauregui
AG2R Citroën
AG2R Citroën+3' 37''
32Jonas Van Genechten
B&B Hotels p/b KTM
B&B Hotels p/b KTM+3' 59''
33Beñat Txoperena
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+3' 59''
34Anthony Turgis
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+4' 05''
35Ivan Rovny
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+4' 30''
36Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+4' 32''
37Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+4' 34''
38Kévin Le Cunff
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+4' 44''
39Manuel Senni
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+4' 52''
40Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+4' 59''
41Bert Van Lerberghe
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+5' 00''
42Romain Combaud
Delko
Delko+5' 17''
43Geoffrey Bouchard
AG2R Citroën
AG2R Citroën+5' 17''
44Ruslan Tleubayev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+5' 34''
45Delio Fernández
Delko
Delko+5' 41''
46Thomas Boudat
TotalEnergies
TotalEnergies+5' 56''
47Pierre-Luc Périchon
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+6' 05''
48Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+7' 18''
49Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+9' 20''
50Daniel Savini
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+9' 33''
51Dmitriy Gruzdev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+10' 29''
52Lorenzo Rota
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+10' 39''
53Alexander Porsev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+10' 56''
54Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+11' 20''
55Rudy Barbier
AG2R Citroën
AG2R Citroën+13' 05''
56Franck Bonnamour
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+13' 31''
57Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+13' 39''
58Giuseppe Fonzi
Vini Zabù
Vini Zabù+13' 40''
59Marco Maronese
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+14' 06''
60Filippo Pozzato
Vini Zabù
Vini Zabù+14' 23''
61Umberto Orsini
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+14' 23''
62Romain Feillu
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+14' 27''
63Michael Van Staeyen
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+14' 30''
64Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+14' 44''
65Morgan Kneisky
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole+14' 57''
66Alessandro Fedeli
Delko
Delko+15' 01''
67Alexandre Pichot
TotalEnergies
TotalEnergies+15' 22''
68Mauro Finetto
Delko
Delko+15' 22''
69Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+15' 57''
70Roman Maikin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+16' 11''
71Grégory Rast
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+16' 29''
72Aurélien Paret-Peintre
AG2R Citroën
AG2R Citroën+16' 36''
73Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+16' 39''
74Yohann Gène
TotalEnergies
TotalEnergies+17' 02''
75Bakhtiyar Kozhatayev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+18' 34''
76Adrien Garel
B&B Hotels p/b KTM
B&B Hotels p/b KTM+19' 52''
77Jérémy Cabot
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole+20' 27''
78Samuel Leroux
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole+20' 42''
79Emiel Vermeulen
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole+20' 54''
80Julien El Farès
Delko
Delko+23' 18''
81Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+23' 25''
82Pierre Barbier
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole
Xelliss - Roubaix - Lille Métropole+25' 10''
83Aleksey Rybalkin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+28' 13''
84Eugenio Alafaci
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+28' 23''
85Matteo Moschetti
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+28' 52''
86Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+31' 15''
87Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+43' 42''
88Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+56' 16''