Ronde van Burgos 2018

Klassementen

 RennersTeamsTijd
1Iván Sosa
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli19h 00' 37''
2Miguel Ángel López
ASTANA PRO
ASTANA PRO+17''
3David De La Cruz
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+53''
4Igor Antón
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+1' 04''
5Tao Geoghegan Hart
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+1' 25''
6Sergio Pardilla
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1' 27''
7Merhawi Kudus
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+1' 41''
8Sebastián Henao
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+2' 23''
9Louis Meintjes
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+2' 33''
10Kenny Elissonde
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+2' 34''
11Mikel Bizkarra
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+3' 04''
12José Mendes
Burgos - BH
Burgos - BH+3' 05''
13Mikel Iturria
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+3' 07''
14Alex Aranburu
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 11''
15Jonathan Lastra
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+3' 17''
16Winner Anacona
MOVISTAR
MOVISTAR+3' 24''
17Jérémy Maison
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+3' 31''
18Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+3' 32''
19Rein Taaramäe
TotalEnergies
TotalEnergies+3' 34''
20Miguel Flórez
Vini Zabù
Vini Zabù+3' 43''
21Jetse Bol
Burgos - BH
Burgos - BH+3' 48''
22Amanuel Gehbreigzabhier
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+4' 11''
23Pello Bilbao
ASTANA PRO
ASTANA PRO+4' 25''
24Rémy Rochas
Delko
Delko+5' 13''
25Miguel Ángel Reyes
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+5' 49''
26Ángel Madrazo
Delko
Delko+6' 26''
27Ibaí Azurmendi
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+7' 08''
28Joan Bou
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+7' 20''
29Rubén Fernández
MOVISTAR
MOVISTAR+7' 25''
30Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+7' 26''
31Mattia Cattaneo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+8' 34''
32Bryan Nauleau
TotalEnergies
TotalEnergies+8' 44''
33José Joaquín Rojas
MOVISTAR
MOVISTAR+9' 33''
34Javier Moreno
Delko
Delko+10' 16''
35Nikolay Mihaylov
Delko
Delko+10' 28''
36Garikoitz Bravo
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+10' 49''
37Nélson Oliveira
MOVISTAR
MOVISTAR+11' 09''
38Lluís Mas
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+12' 05''
39Gotzon Martín
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+12' 27''
40Brice Feillu
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+13' 10''
41Rafael Valls
MOVISTAR
MOVISTAR+14' 35''
42Lucas De Rossi
Delko
Delko+15' 36''
43Benjamin King
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+15' 48''
44Delio Fernández
Delko
Delko+16' 32''
45Jérémy Cornu
TotalEnergies
TotalEnergies+16' 56''
46Juan Antonio López-Cózar
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+17' 33''
47Jesús Ezquerra
Burgos - BH
Burgos - BH+18' 13''
48Alex Turrin
Vini Zabù
Vini Zabù+18' 24''
49Steve Cummings
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+18' 41''
50Julen Amezqueta
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+19' 08''
51Jordi Simón
Burgos - BH
Burgos - BH+19' 28''
52Dario Cataldo
ASTANA PRO
ASTANA PRO+19' 43''
53Nelson Soto
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+19' 45''
54Benoît Jarrier
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+20' 21''
55Francesco Gavazzi
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+20' 27''
56Óscar Cabedo
Burgos - BH
Burgos - BH+20' 59''
57Carlos Barbero
MOVISTAR
MOVISTAR+21' 05''
58Johann Van Zyl
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+21' 45''
59Jonas Gregaard
ASTANA PRO
ASTANA PRO+22' 10''
60Diego Rubio
Burgos - BH
Burgos - BH+22' 41''
61Patrick Gamper
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+23' 04''
62Sindre Lunke
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+23' 10''
63Jon Aberasturi
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+23' 24''
64Massimo Rosa
Vini Zabù
Vini Zabù+23' 36''
65Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+23' 37''
66Maxime Daniel
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+23' 54''
67David López
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+24' 21''
68Perrig Quémeneur
TotalEnergies
TotalEnergies+24' 49''
69Diego Pablo Sevilla
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+24' 58''
70Arnaud Gérard
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+25' 40''
71Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+26' 04''
72Marco Frapporti
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+26' 30''
73Pablo Torres
Burgos - BH
Burgos - BH+26' 34''
74Nikita Stalnov
ASTANA PRO
ASTANA PRO+28' 08''
75Egoitz Fernández
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+28' 52''
76Jaime Castrillo
MOVISTAR
MOVISTAR+29' 25''
77Juan Pedro López
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+31' 25''
78Ricardo García
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+31' 29''
79Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+32' 07''
80Matteo Busato
Vini Zabù
Vini Zabù+32' 07''
81Vasil Kiryienka
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+32' 20''
82Alexandre Pichot
TotalEnergies
TotalEnergies+33' 01''
83Yohann Gène
TotalEnergies
TotalEnergies+33' 05''
84Iker Azkarate
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+34' 26''
85Mattia Frapporti
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+34' 48''
86Diego Rosa
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+35' 12''
87Juan Camacho
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+38' 29''
88Jan Hirt
ASTANA PRO
ASTANA PRO+39' 56''
89Michele Gazzoli
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+40' 06''
90Alejandro Ropero
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+41' 12''
91Txomin Juaristi
Euskaltel - Euskadi
Euskaltel - Euskadi+43' 36''
92Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+44' 32''
93Sergio Rodríguez
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+45' 14''
94Matteo Moschetti
EOLO - Kometa Cycling Team
EOLO - Kometa Cycling Team+57' 42''