Eurosport
UFC | De Chinese opmars in de UFC
Door
Gepubliceerd 29/04/2023 om 22:15 GMT+2
Yadong Song staat straks in het main event en is hiermee de tweede Chinees ooit die een hoofdpartij in de UFC vecht. Samen met Weili Zhang behoort hij tot de meest toonaangevende Chinezen binnen de organisatie. In dit artikel zetten we een aantal Chinese UFC-vechters op een rijtje die een rol kunnen spelen binnen de top van hun divisie.
Song Yadong is terug in de Octagon op 22 april
Foto: Getty Images
Yadong Song
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/04/25/3691325.jpg)
Song Yadong is een van de grootste talenten in de UFC
Foto: Getty Images
Yadong Song is misschien wel het grootste Chinese talent van het moment. Al op 19-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut in de UFC. Zijn record was niet per se denderend (11-5), maar zijn leeftijd in combinatie met zijn opgebouwde ervaring zorgden er toch voor dat hij op de radar van de UFC terechtkwam.
In de UFC leek de jonge Chinees pas echt zijn draai te vinden. Hij kwam binnen met een guillotine choke en bemachtigde meteen al een Performance of the Night bonus. In het gevecht dat hierop volgde deed hij dit dunnetjes over via een knock-out. Ditmaal pinde hij zijn tegenstander vast tegen de kooi en gaf hij een venijnige ellenboog die fataal bleek voor Felipe Arantes.
Hierna won hij een beslissing, waarna hij nog een knock-out en POTN-bonus aan zijn cv toevoegde. Cody Stamann was zijn volgende horde en tevens eerste serieuze test. De twee waren aan elkaar gewaagd en dit bleek ook uit de uitslag. Twee van de drie juryleden beoordeelden het gevecht namelijk als gelijkspel en dit werd automatisch de einduitslag. Een doorslaggevende factor hiervoor was een illegale knie van Song, waardoor hij een punt aftrek kreeg.
Marlon Vera werd het volgende slachtoffer van het supertalent. Hoewel het gevecht gelijk opging, won de Chinees via een unanieme beslissing. Marlon Vera was het allesbehalve eens met dit besluit en weigerde de destijds 22-jarige de hand te schudden na afloop. Achteraf werd het gevecht bestempeld met Fight of the Night en had Vera toch nog een reden voor een kleine glimlach.
Song liep tegen medetalent Kyler Phillips zijn eerste nederlaag op in de UFC, maar herpakte zich uitstekend met drie overwinningen binnen een jaar. De laatste hiervan was een knock-out tegen oud-kampioen Marlon Moraes.
Dit leverde hem een gevecht tegen Cory Sandhagen op. Inmiddels kennen we de gevaren die Sandhagen representeert, dus het was geen schande dat Song een nederlaag opliep tegen de Amerikaan. Dit was trouwens tegen de wil in van zowel Song als Sandhagen. De dokter van dienst voelde zich verplicht het gevecht te stoppen, nadat Song een snee boven het linkeroog had die veel weg had van de Grand Canyon. Over een aantal uur zien we hoe de nog altijd jongen Aziaat zich revancheert van deze deceptie.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/04/29/3694172.jpg)
Staredown tussen Song Yadong en Ricky Simon
Foto: Getty Images
Weili Zhang
/origin-imgresizer.eurosport.com/2022/06/07/3389138.jpg)
Voormalig kampioene Weili Zhang moet de rematch tegen Jedrzejczyk winnen om niet drie partijen achter elkaar te verliezen
Foto: Getty Images
Weili Zhang is de eerste Chinese UFC-kampioen en heeft al lang en breed haar strepen binnen de organisatie verdiend. Ze verloor alleen haar debuut en kwam met een winstreeks van zestien gevechten de UFC binnen
Eenmaal in de UFC trok ze haar winstreeks door met drie gevechten, waarna ze een titelgevecht tegen Jéssica Andrade verdiende. Dit gevecht om de belt in het strogewicht vond plaats in een warm bad voor Zhang. De UFC streek voor het eerst neer in Shenzen, in de Shenzhen Universiade Sports Centre Arena.
Voor het oog van ruim 10.000 Chinezen liet Zhang zien uit wat voor hout ze gesneden was. Als een leeuwin kreeg ze haar prooi te pakken en ze liet deze niet meer los. Een wervelwind aan knietjes en ellenbogen werden Andrade te veel en binnen 42 seconden was het al over met de pret voor de Braziliaanse.
Zhang werd in één klap de eerste Chinees met een main event en de eerste Chinese UFC-kampioen. Dit was slechts een opwarmertje voor haar eerste titelverdediging in de T-Mobile Arena. Dit gevecht werd namelijk de meest spectaculaire partij uit haar carrière.
Haar danspartner was Joanna Jędrzejczyk. Ze maakten elkaar de volle 25 minuten het leven zuur en leverden een ware slachtpartij. Dit was ook aan het hoofd van Joanna te zien. Er ontstond namelijk een ontzettend groot hematoom op het voorhoofd van de Poolse, waardoor het leek alsof ze een ballon had ingeademd.
De wedstrijd eindigde in een split-decision in het voordeel van Zhang, maar beide vechtsters waren de winnaar van de avond en zelfs van het jaar. Het gevecht werd namelijk bestempeld als hét gevecht van het jaar 2020.
Na deze knotsgekke overwinning beleefde de Chinese het dieptepunt van haar carrière. Rose Namajunas was namelijk de volgende vechtster met een oogje op de titel van de Chinese. Ze bleek dan ook de kryptonite.
In het eerste gevecht liep Zhang tegen een snoeiharde trap tegen het hoofd aan, waardoor ze knock-out ging en haar titel verloor. In de directe rematch bleek Namajunas weer te sterk en dwong ze in een uiterst competitieve partij een split-decision overwinning af.
Voor haar comeback, kwam Zhang een oude bekende tegen: Joanna Jędrzejczyk. Een garantie voor spektakel, aangezien het eerste gevecht uitmondde in een Fight of the Year. Dit spektakel werd doorgetrokken in de tweede partij, aangezien Zhang met een fabuleuze draaistoot haar opponent naar het canvas stuurde.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2022/06/12/3391473-69309733-2560-1440.jpg)
UFC 275 | Weili Zhang slaat Joanna Jedrzejczyk knockout
Video credit: Eurosport
Inmiddels had Carla Esparza de titel van Namajunas ontfutseld. Daardoor kon Zhang direct weer aantreden voor de titel, want haar weergaloze finish tegen Joanna bleef niet onopgemerkt bij Dana White. In dit titelgevecht liet de Chinese weer zien wat voor toptalent het is. Twee ronden waren genoeg om Esparza af te laten tikken, waardoor ze tot op de dag van vandaag de kampioene is de strogewicht divisie.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2022/11/13/3489230.jpg)
Zhang Weili verslaat Carla Esparza en wordt kampioen
Foto: Getty Images
Jingliang Li
/origin-imgresizer.eurosport.com/2022/07/16/3411924.jpg)
UFC Long Island | Jingliang finisht de sterke Salikhov in de tweede ronde
Foto: Eurosport
Volgend jaar viert de 35-jarige Li, mocht hij dan nog onder contract staan, zijn 10-jarig jubileum binnen de UFC. De aandoenlijkheid van “The Leech” is een van de redenen waarom hij een van de meest geliefde vechters binnen de organisatie is.
Een andere reden waarom “The Leech” op zoveel medeleven kan rekenen is door zijn onnoemelijke hoeveelheid pech. Zijn tegenstanders haakten namelijk in totaal acht keer af, terwijl hij zelf één keer uitviel vanwege een blessure. Hierdoor gingen negen gevechten niet zoals gepland.
Hoewel de vechter uit de stal van Henry Hooft nooit echt meedraaide in de top van zijn divisie, is hij toch betrokken bij een aantal opmerkelijke momenten uit de geschiedenis van de UFC. Een voorbeeld hiervan was zijn gevecht tegen Khamzat Chimaev.
Chimaev was destijds drie maanden actief in de UFC en had al drie overwinningen bijgeschreven op zijn cv. Li zou de eerste echte test worden voor de Zweed. Uiteindelijk staat hij in de top-3 vechters wie het het langst met hem volhielden in de Octagon, maar verloor hij wel in de eerste ronde.
Een jaar later vertolkte Li weer een hoofdrol in het boek van Chimaev. Ditmaal alleen niet als opponent. Hij werd namelijk onderdeel van de stoelendans die plaatsvond in aanloop naar UFC 279. De Chinees zou het eigenlijk opnemen tegen Tony Ferguson, maar moest noodgedwongen van koers veranderen.
Khamzat werd door de lokale dokters tegengehouden om het gewicht te halen, omdat dit zijn gezondheid in gevaar zou brengen. Nate Diaz werd hierdoor geschrapt als tegenstander en het evenement leek uit elkaar te vallen. Dana White had echter nog een laatste truc in de hoge hoed.
Khamzat werd namelijk gekoppeld aan Kevin Holland. Holland zou eigenlijk uitkomen tegen Daniel Rodriguez, maar hij werd op zijn beurt gematcht aan Li. Hierdoor bleven Nate Diaz en Tony Ferguson over en was het evenement gered. Li verloor via een split-decision, wat ophef veroorzaakte in de MMA-gemeenschap.
Li zou tijdens UFC 287 uitkomen tegen Michael Chiesa, maar moest voor de tweede keer afbellen. Ditmaal wegens een blessure aan de ruggengraat. Op Instagram laat Li weten ontzettend teleurgesteld te zijn, maar ook snel weer terug te keren.
Xiaonan Yan
/origin-imgresizer.eurosport.com/2022/09/26/3460933.jpg)
Yan Xiaonan vecht haar eerste UFC main event
Foto: Getty Images
Yan is na Zhang het grootste vrouwelijke Chinese talent binnen de UFC. Ze kwam met negen overwinningen, één nederlaag en één no-contest beslissing de UFC binnen. Van haar negen overwinningen, besliste ze er zeven via (t)ko, wat een hoop verraadt over haar stijl in de Octagon.
Eenmaal in de UFC, bleek de competitie drastisch toegenomen. Hoewel haar eerste zes partijen gewonnen werden, werden haar tko’s ingewisseld voor unanieme beslissingen. Dit doet natuurlijk niets af aan haar uitstekende prestaties en hierdoor kreeg ze dan ook een partij tegen Carla Esparza.
Esparza bleek een maatje te groot en Yan verloor via een knock-out. Achteraf was dit geen schande aangezien Esparza de titel van Namajunas afpakte. Helaas voor Yan, sloot ze de daaropvolgende partij ook af met een nederlaag. Ditmaal via een split-decision.
Yan revancheerde zich tegen Mackenzie Dern en treedt volgende week tijdens UFC 288 aan tegen Jéssica Andrade. Een gevecht met grootste belangen voor beide dames, aangezien de verliezer lijkt af te haken voor de titel in het strogewicht. Wanneer Yan wint is ze onderweg naar een unicum. Ze kan stevent dan af op een gevecht met Weili Zhang. Dit zou het eerste titelgevecht ooit zijn binnen de UFC tussen twee vechters van Chinese komaf.
Gerelateerde onderwerpen
Advertentie
Advertentie