Ophef over korte schorsing Sinner - Reacties van spelersvakbond, Medvedev, Kyrgios en Wawrinka
DoorYorrith Haan
Gepubliceerd 16/02/2025 om 12:12 GMT+1
De tenniswereld reageert geschokt op de drie maanden durende dopingschorsing van Jannik Sinner. De Italiaanse nummer een van de wereld testte vorig jaar positief, maar kan dankzij een schikking al in mei zijn rentree maken. De beslissing leidt tot felle kritiek, vooral omdat velen vinden dat Sinner door zijn status bevoorrecht is.
Jannik Sinner toont trofee na tweede gewonnen finale Australian Open op rij
Video credit: SNTV
Jannik Sinner werd vorig jaar in maart tweemaal positief getest op het verboden middel clostebol. De Italiaan verklaarde dat de stof via zijn masseur in zijn lichaam terechtkwam. De Wereldantidopingorganisatie (WADA) sloot een schikking met Sinner, waardoor hij een schorsing van slechts drie maanden kreeg, van 9 februari tot en met 4 mei. Vanaf 13 april mag hij weer trainen. Opvallend genoeg mist de 23-jarige toptennisser hierdoor geen Grand Slam-toernooien.
Spelersvakbond: ‘Voorkeursbehandeling en oneerlijke regels’
De Professional Tennis Players Association (PTPA), opgericht door Novak Djokovic, uit forse kritiek op de gang van zaken. Op X stelt de spelersbond dat het tennissysteem ondoorzichtig is en bevoordeling van topspelers mogelijk maakt.
"Er is geen sprake van een eerlijk systeem, maar van een kleine kring invloedrijke mensen", schrijft de PTPA. "De zogenaamde geheimhouding rondom dopingszaken is in werkelijkheid een dekmantel voor deals op maat, oneerlijke behandeling en inconsequente regelgeving."
Volgens de PTPA ontbreekt het aan inspanningen van organisaties zoals de ATP, WTA, de Grand Slams, WADA en het tuchtorgaan ITIA om het systeem eerlijker te maken. De bond eist verandering:
"Deze voorkeursbehandeling is onacceptabel voor alle atleten. Het is tijd voor verandering. En wij gaan die verandering brengen."
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/26/4090551-82948673-2560-1440.jpg)
Jannik Sinner wint opnieuw de Australian Open - Italiaan in finale te sterk voor Alexander Zverev
Video credit: Eurosport
Medvedev en Kyrgios: ‘Dit schept een gevaarlijk precedent’
Ook verschillende topspelers uiten hun onvrede. Daniil Medvedev (ATP-8) vreest dat de zachte aanpak rond Sinner een verkeerd signaal afgeeft:
"Ik hoop dat iedereen vanaf nu met WADA kan onderhandelen. Als er iets gevonden wordt, kun je blijkbaar zeggen: ‘Geef me maar een maand schorsing.’ Als dit geen precedent schept, zou dat vreemd zijn",  aldus Medvedev.
Nick Kyrgios, die al eerder kritisch was over de zaak-Sinner, reageert cynisch op de uitkomst:
"Volgens WADA zou Sinner eerst een jaar of twee worden geschorst. Toch heeft zijn team een straf van drie maanden weten te regelen. Geen enkele titel of prijzengeld gaat verloren. Schuldig of niet: dit is een verdrietige dag voor het tennis. Eerlijkheid in het tennis bestaat niet", schrijft Kyrgios op X.
Italiaanse tennisbond opgelucht, maar kritisch op WADA
Angelo Binaghi, voorzitter van de Italiaanse tennisbond, noemt de schorsing een opluchting voor Sinner, maar plaatst kanttekeningen bij de rol van WADA:
"Voor het eerst maakt een schandelijk onrecht ons blij, want de nachtmerrie van deze jongen is eindelijk voorbij. Toch is dit waarschijnlijk de laatste grote fout van WADA, aangezien de regels binnenkort veranderen die Sinner tot dit compromis dwongen."
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/26/4090554-82948733-2560-1440.jpg)
Jannik Sinner viert winst in finale Australian Open met zijn team
Video credit: Eurosport
Wawrinka: ‘Ik geloof niet meer in een schone sport’
Ook Stan Wawrinka mengt zich in het debat. De Zwitser laat op X weinig ruimte voor twijfel over zijn gevoelens:
"Ik geloof vanaf nu niet meer in een schone sport", spreekt de Zwitser harde woorden.
De woorden van Wawrinka weerspiegelen het groeiende wantrouwen binnen de tenniswereld. De zaak-Sinner lijkt niet alleen een einde van een nachtmerrie voor de Italiaan, maar zodoende ook het begin van een diepere discussie over transparantie, integriteit en gelijke behandeling in de sport.
WAAR KIJK JE?
Voor de Australian Open, Roland Garros, Wimbledon en de US Open ben je bij ons aan het juiste adres! Tijdens de Grand Slams zie je alle rally’s, alle mooie punten en alle Nederlanders in actie. Kijk live op Eurosport of stream jouw gewenste partij via HBO Max.
Gerelateerde onderwerpen
Advertentie
Advertentie