Richard Carapaz soleert naar ritwinst en zal er hoop uit halen voor de rest van de Giro

Volg Eurosport op Google

Richard Carapaz, winnaar van de Giro d'Italia in 2019, heeft zijn roze dromen weer nieuw leven ingeblazen. De Ecuadoriaan soleerde naar de ritwinst in de elfde etappe naar Castelnovo Ne’ Monti. Weliswaar boekte hij maar een paar tellen tijdwinst, de EF-kopman zal er zeker inspiratie uit halen voor de resterende etappes. Carapaz staat nu zesde, op 1.56 van Isaac Del Toro.

Richard Carapaz soleert naar ritwinst en zal er hoop uit halen voor de rest van de Giro d'Italia

Video credit: Eurosport

Wist eerder deze Tour Wout van Aert de ritzeges-trilogie Giro-Vuelta-Tour te voltooien, deze woensdag kon Wout Poels erop hopen. Niet de Nederlander, mee in de vlucht van de dag, won echter de etappe, maar Richard Carapaz. In een boeiende finale wist de Zuid-Amerikaan aan de aandacht van alle klassementstoppers te ontsnappen. Op 10 seconden van de voormalig olympisch kampioen werd Isaac Del Toro tweede, voor Giulio Ciccone, Tom Pidcock en Egan Bernal.

Vierde ritzege in Giro

De Ecuadoriaan wist vorig jaar in de Tour de France een rit te winnen, nadat hij eerder ook al succes had in de Vuelta en Giro. Carapaz won in Emilia-Romagna zijn vierde Giro-rit, in 2019 pakte hij ook het eindklassement.

El Jaguar de Tulcan

El Jaguar de Tulcan reed in 2017 zijn eerste grote ronde, de Vuelta. Dat leverde hem nog geen dagsucces op. Zijn debuut in de Giro, in het voorjaar van 2018, was wel succesvol. De toen nog voor Movistar Team rijdende Carapaz won de achtste etappe richting Montevergine di Mercogliano en werd de eerste Ecuadoriaan in de geschiedenis die een etappe wist te winnen in een grote ronde.
Het jaar erop had hij duidelijk de smaak te pakken. Niet alleen won Carapaz het Giro-eindklassement, hij boekte ook twee ritoverwinningen. De eerste was nota bene een 'vlakke' rit, van Orbetello naar Frascati - waar Tom Dumoulin in de slotfase viel. In de slotweek deed hij een greep naar de macht in de etappe van Saint Vincent over de Colle San Carlo naar Courmayeur. Dat leverde niet alleen ritwinst op, maar ook het roze.

Ook zeges in Vuelta en Tour

In de Vuelta van 2022 boekte Carapaz liefst drie overwinningen als renner van INEOS Grenadiers. Binnen 10 dagen wist hij drie bergetappes te winnen: Salobreña - Peñas Blancas (twaalfde etappe), Montoro - Sierra de La Pandera (14e rit) en Moralzarzal - Puerto de Navacerrada (20ste rit).
Met zijn zege in Superdévoluy voltooide Carapaz de trilogie, het is een hele eer als je als renner kunt zeggen dat je zowel in de Giro, Vuelta als Tour een (of meer) dagzeges hebt geboekt. In de afgelopen eeuw is dat slechts een honderdtal coureurs gelukt.

Meer antwoorden

Er was de afgelopen dagen al vol verwachting naar deze etappe uitgekeken. In de rit van vrijdag 16 mei kreeg de volger een beeld van hoe de sterkste klimmers er voor stonden, maar meer antwoorden konden deze woensdag allicht gegeven worden.

Doldwaas uur

Vanuit het vertrek volgde een doldwaas uur waarin liefst 53,3 kilometer werd afgelegd. Opvallend was dat met name Team Jumbo-Visma al het mogelijke deed om mee te zitten in de ontsnapping. Wout van Aert demarreerde al direct van achter de jurywagen weg, later probeerden Steven Kruijswijk en Wilko Kelderman het.
Kelderman was uiteindelijk, met Wout Poels, de voorpost van de grote kopgroep die zich pas in de aanloop (en daarmee feitelijk wat laat) van de lastige klim naar San Pellegrino vormde.

40 man op kop

Liefst 40 man vond elkaar uiteindelijk. Maar toen het klimmen geblazen was, spatte de kopgroep ook snel weer uit elkaar. Lidl-Trek had zowel Mads Pedersen, Daan Hoole als Mathias Vacek mee, Team Visma-Lease a Bike wist behalve Kruijswijk en Kelderman ook Bart Lemmen van voren. Quintana, Bilbao, Plapp en Poels zaten er onder anderen ook bij.

wel of geen klimmersbenen

Lorenzo Fortunato ontdekte al snel dat niemand vooraan écht interesse in de bergpunten had en koos solo voor de vrijheid, daarachter werd het al snel een grote afvaltocht. Na drie bijzondere dagen – een gravelrit, een rustdag en een tijdrit – kon niemand echt goed inschatten hoe de klimmersbenen aanvoelden. En velen bleken zichzelf te hebben overschat.
Pello Bilbao, Nairo Quintana, Lucas Plapp en Wout Poels bleven over. Zij sloten na een lange (door het nog wat natte wegdek best tricky) afdaling aan bij Fortunato.

Bernal test reactievermogen Del Toro

De grootste opwinding bij de kijker werd echter veroorzaakt door Egan Bernal, in de groep daarachter. De Colombiaan, nota bene hard gevallen in de tijdrit, benutte het steilste deel van de Alpe San Pellegrino om de benen en het reactievermogen van de klassementsmannen te testen.
Juan Ayuso en Isaac Del Toro zaten vrijwel meteen in zijn wiel, de rest van de toppers sloot iets later alsnog aan. Weliswaar moesten door de jump van Bernal enkele renners, onder wie Thymen Arensman en Tom Pidcock lossen, zij sloten in de afdaling weer aan.

Hopen op succes

De vijf op kop mochten na die samensmelting serieus hopen op succes. Met nog 50 kilometer op de teller was het verschil met de hoofdmacht al opgelopen van 1.30 tot 2.20. Logischerwijs waren de vijf voorop er nooit helemaal gerust op. En terecht.
Lucas Plapp verzaakte vaak het kopwerk, Poels had even te kampen met materiaalproblemen en Fortunato kon na zijn lange vlucht onmogelijk nog okselfris zijn. Quintana en Bilbao deden weliswaar onverstoorbaar voort, ook zij zullen hebben zitten prakkezeren hoe ze de rit naar Castelnovo Ne’ Monti in hun voordeel konden beslissen

Pedersen

Na de terugkeer van Mads Pedersen in de grote groep koesterde Lidl-Trek nog aspiraties voor een ritzege van Ciccone, maar het gat werd onder zijn aanvoering nooit helemaal gedicht. Toen echter anderen het overnamen, slonk de marge razendsnel. Van 1 minuut werd het binnen no-time 10, 15 seconden. Het was het sein voor Poels om nog een ultieme poging te wagen. Tevergeefs.
Carapaz was op amper 10 kilometer van de streep de eerste die hem voorbij stak, toen nog op slechts enkele meters gevolgd door Del Toro en zijn gevolg.

Waar kijk je?

Eurosport en HBO Max zijn in 2025 jouw Home of Cycling! De Giro d'Italia is vanaf vrijdag 9 mei elke dag live en exclusief bij ons te zien!
Meer dan 2 miljoen sportfans gebruiken inmiddels de app!
Blijf op de hoogte van het laatste nieuws, resultaten en live sport
Download
Deel dit artikel